Kesä­kuus­sa pan­tiin vireil­le 239 konkurssia

Kesä­kuun aika­na pan­tiin vireil­le 239 kon­kurs­sia. Tilas­to­kes­kuk­sen tie­to­jen mukaan mää­rä on 17 kon­kurs­sia enem­män kuin vas­taa­va­na ajan­koh­ta­na vuot­ta aiemmin.

Hen­ki­lö­työ­vuo­sien mää­rä kon­kurs­siin hae­tuis­sa yri­tyk­sis­sä oli kaik­ki­aan 1 085, mikä on 45 hen­ki­lö­työ­vuot­ta enem­män kuin vuo­den 2022 kesäkuussa.

Kon­kurs­siin hae­tuis­ta yri­tyk­sis­tä 201 oli osa­keyh­tiöi­tä, 27 luon­nol­li­sia hen­ki­löi­tä ja 7 avoi­mia yhtiöi­tä tai kom­man­diit­tiyh­tiöi­tä. Loput 4 kon­kurs­si­ha­ke­mus­ta koh­dis­tui­vat muil­le oikeu­del­li­sil­le muo­doil­le kuten asun­to-osa­keyh­tiöil­le, osuus­kun­nil­le ja aat­teel­li­sil­le yhdistyksille.

Vähi­ten kon­kurs­se­ja lai­tet­tiin vireil­le maa‑, met­sä ja kala­ta­lou­den toi­mia­lal­la. Eni­ten, 72 kon­kurs­sia, pan­tiin vireil­le mui­den pal­ve­lui­den toimialalla.Toimiala käsit­tää muun muas­sa infor­maa­tio- ja vies­tin­tä­pal­ve­lut, rahoi­tus- ja vakuu­tus­toi­min­nan, kiin­teis­tö­alan toi­min­nan, kou­lu­tus­pal­ve­lut, ter­veys- ja sosi­aa­li­pal­ve­lut sekä taide‑, viih­de- ja vir­kis­tys­toi­min­nan. Toi­sek­si eni­ten, 61 kon­kurs­sia, pan­tiin vireil­le raken­ta­mi­sen toimialalla.

Kai­kis­ta kesä­kuun kon­kurs­seis­ta Poh­jois-Poh­jan­maal­le sijoit­tui 11.