Päät­tä­jäl­tä: Oulu tar­vit­see sisäis­tä kilpailua

Lauri Nikula.

Lau­ri Nikula.

Oulun kau­pun­ki on kas­va­nut ja kehit­ty­nyt voi­mak­kaas­ti vii­me vuo­si­kym­me­ni­nä. Kas­vu­kes­kuk­se­na sen suu­rim­mat panos­tuk­set koh­dis­tu­vat luon­nol­li­ses­ti sin­ne, mihin väes­tö ja yri­tyk­set keskittyvät.

Kes­kus­ta, Lin­nan­maa ja Hiuk­ka­vaa­ra ovat esi­merk­ke­jä alueis­ta, jois­sa kehi­tys­tä ja inves­toin­te­ja tapah­tuu jat­ku­vas­ti. Mut­ta miten käy etääm­pä­nä ole­vien aluei­den, jot­ka oli­vat aiem­min itse­näi­siä kun­tia ja nyt osa­na Oulua?

Oulun alu­eel­la on monia poten­ti­aa­li­sia kes­kuk­sia, kuten Hau­ki­pu­das, Kii­min­ki ja Oulun­sa­lo jot­ka ansait­si­si­vat suu­rem­paa huo­mio­ta ja kehi­tys­pa­nos­tuk­sia. Vali­tet­ta­vas­ti näi­den aluei­den elin­voi­mai­suus ei täl­lä het­kel­lä ole samal­la tasol­la kuin esi­mer­kik­si Kem­pe­lees­sä, joka on pysy­nyt itse­näi­se­nä naa­pu­ri­kun­ta­na. Ilok­sem­me Kem­pe­le lois­taa tasai­ses­ti posi­tii­vi­ses­sa valos­sa ja hou­kut­te­lee niin uusia asuk­kai­ta kuin yri­tyk­siä­kin. Mik­si sijain­nil­taan ja saa­vu­tet­ta­vuu­del­taan kuta­kuin­kin Kem­pe­leen tasoi­set Oulun alu­eet eivät kyke­ne vas­taa­vaan menes­tyk­seen, vaik­ka käy­tös­sä on kaik­ki suu­ren Oulun resurssit?

Eikö osa­na Oulua pitäi­si menes­tyä parem­min kuin heti sen ulko­puo­lel­la? Kau­pun­ki­ra­ken­teen kes­kit­ty­mi­nen vain tiet­tyi­hin aluei­siin on luon­nol­lis­ta, mut­ta pit­käl­lä aika­vä­lil­lä se on kes­tä­mä­tön­tä. Tasa­pai­noi­nen kehi­tys on koko kau­pun­gin elin­voi­mai­suu­den kan­nal­ta tärkeää.

Kehit­tä­mi­nen on yhtä tär­ke­ää kai­kil­la entis­ten kun­tien alueil­la, mut­ta ver­tai­lus­sa Kem­pe­lee­seen nousee esiin par­hai­ten saa­vu­tet­ta­vat alueet.

Yksi rat­kai­su voi­si olla se, että Oulus­sa oli­si alue­ke­hit­tä­mi­ses­tä vas­taa­vat viran­hal­ti­jat. Hei­dän teh­tä­vä­nään oli­si edis­tää alu­een­sa etua ja menes­tys­tä. Täl­lai­set alue­ke­hit­tä­jät kes­kit­tyi­si­vät yksi­no­maan oman alu­een­sa tar­pei­siin ja mah­dol­li­suuk­siin – unoh­taen koko suu­ren Oulun edun, jos tar­ve vaa­tii. Hei­dän työn­sä onnis­tu­mis­ta mitat­tai­siin suo­raan alu­een menes­tyk­sel­lä: väes­tön­kas­vul­la, yri­tys­toi­min­nan kehi­tyk­sel­lä ja asuk­kai­den tyy­ty­väi­syy­del­lä. Sai­sim­me kai­kil­le hyvää ter­vet­tä kil­pai­lua Oulun sisälle.

Täl­lai­nen mal­li voi­si tuo­da uut­ta näkö­kul­maa kau­pun­gin kehit­tä­mi­seen. Alue­ke­hit­tä­jät voi­si­vat tar­jo­ta uusia rat­kai­su­ja, joil­la vah­vis­tet­tai­siin aluei­den veto­voi­maa. Jokai­nen kau­pun­gin­osa voi­si kehit­tyä omil­la vah­vuuk­sil­laan ja saa­da resurs­sit, jot­ka nykyi­sin hel­pos­ti valu­vat vain suu­rim­pien kes­kit­ty­mien kehittämiseen.

On myös tär­ke­ää kuun­nel­la pai­kal­li­sia asuk­kai­ta ja hei­dän tar­pei­taan, täs­tä hyvä­nä esi­merk­ki­nä hil­jan jär­jes­tet­ty Yli­kii­min­gin tule­vai­suus ‑tilai­suus. Oulun eri alueil­la on run­saas­ti poten­ti­aa­lia esi­mer­kik­si mat­kai­lun, kult­tuu­rin ja lii­kun­nan kehit­tä­mi­ses­sä. Täl­lai­set veto­voi­ma­te­ki­jät eivät ainoas­taan hou­kut­te­le uusia asuk­kai­ta vaan paran­ta­vat myös nykyis­ten asuk­kai­den elämänlaatua.

Oulun vah­vuus voi tule­vai­suu­des­sa olla sen kyky kehit­tää tasai­ses­ti koko laa­jaa kau­pun­kia­luet­taan. Jos jokai­nen kau­pun­gin­osa ja alue tun­tuu hou­kut­te­le­val­ta ja elin­voi­mai­sel­ta, Oulus­ta voi tul­la entis­tä veto­voi­mai­sem­pi paik­ka asua ja yrit­tää. Kem­pe­leen kal­tai­nen menes­tys­ta­ri­na osoit­taa, että oikeil­la panos­tuk­sil­la pie­nem­pi alue voi kukois­taa. Osa­na Oulua ole­vien entis­ten kun­tien poten­ti­aa­li odot­taa vie­lä täy­si­mää­räis­tä hyödyntämistä.

Kau­pun­gin päät­tä­jien oli­si aika ottaa yhdek­si kehit­tä­mi­sen kei­hään­kär­jek­si Oulun kaik­kien aluei­den elin­voi­ma – ja antaa alue­ke­hit­tä­jil­le vapaat kädet teh­dä työ­tä pai­kal­lis­ten tar­pei­den puo­les­ta. Sil­loin koko Oulu, kes­kus­ta mukaan lukien, voi kukois­taa entis­tä parem­min. Tas­a­puo­li­nen kehit­tä­mi­nen ei ole vain hyvän­tah­toi­nen aja­tus – se on elin­tär­ke­ää koko kau­pun­gin tule­vai­suu­den kannalta.

Lau­ri Niku­la, kau­pun­gin­val­tuu­tet­tu, kau­pun­gin­hal­li­tuk­sen jäsen, alue­val­tuu­tet­tu, Keskusta