Päät­tä­jäl­tä: Mikä se päät­tä­jän tär­kein teh­tä­vä onkaan?

Kaa­ri­na Torro.

Tätä on tul­lut mie­tit­tyä usein pit­kän poliit­ti­sen ura­ni aika­na. Onko se sitä, että kuun­nel­laan vir­ka­hen­ki­löi­den esi­tyk­siä ja nyök­käil­lään kil­tis­ti pää­tök­sil­le ja pau­kau­te­taan pää­tös pöy­tään yksimielisesti?

Onko se sitä, että ei ava­ta suu­ta, kun lähel­lä ole­vaa ja tut­tua asui­na­luet­ta kos­ke­via pää­tök­siä käsi­tel­lään? Vas­taan itse: Ei! Nyök­käi­ly ja pelk­kä myö­täi­ly ei ole päät­tä­jän tehtävä.

Yhteis­työ niin vir­ka hen­ki­lös­tön kuin tois­ten päät­tä­jien kans­sa on äärim­mäi­sen tär­ke­ää. Mut­ta vali­tet­ta­vas­ti aina ei voi olla samaa miel­tä. Vir­ka­hen­ki­löt teke­vät esi­tyk­siä vir­ka­vas­tuul­la. Päät­tä­jil­lä toki myös vas­tuu, mut­ta kos­ka usein on eri­lai­nen aate­maa­il­ma, eri­lai­set taus­tat ja ollaan läh­töi­sin eri­lai­sis­ta olo­suh­teis­ta, niin nämä asiat muo­vaa­vat näke­myk­siä ja sit­ten ollaan­kin tör­mäys­kurs­sil­la. Onnek­si kui­ten­kin suu­rim­mak­si osak­si olem­me täl­lä kau­del­la olleet samaa miel­tä asiois­ta ja olem­me saa­neet suu­ria pää­tök­siä etenemään

Päät­tä­jäl­lä on oikeus ja vel­vol­li­suus kes­kus­te­luun ja omien näke­mys­ten­sä esil­le tuo­mi­seen, en tar­koi­ta, että jokai­seen asi­aan pitää suu ava­ta ihan vain sanoak­seen jota­kin. Mie­les­tä­ni erit­täin tär­keä seik­ka, joka tulee muis­taa on se, että päät­tä­jä on äänes­tä­jien ääni pää­tök­sen­teos­sa! On todel­la tär­ke­ää muis­taa, mitä on kam­pan­joi­des­sa luvannut.

On toki asioi­ta, jot­ka eivät mene aina, niin kuin toi­voi­si ja jos­kus jou­tuu selit­te­le­mään, että mik­si noin pää­tit­te tai äänes­tit­te. Tämä selit­tyy sil­lä, että kaik­ki asiat eivät ole niin yksin­ker­tai­sia, kuin mil­tä ne voi­vat vai­kut­taa. Usein lisää tie­toa tulee vie­lä ihan vii­me het­kes­sä ja niil­lä saat­taa olla suu­ri mer­ki­tys käsi­tel­tä­viin asioi­hin. Sil­loin se kuu­lui­sa tak­ki voi kään­tyä. Tämä sopii niin hyvin­voin­tia­lu­een kuin kau­pun­gin­kin päätöksentekoon.

Osa ihmi­sis­tä näkee, että kun­ta­lii­tok­sen jäl­keen tiet­ty hen­ki­syys Oulus­ta lop­pui ja kat­sot­tiin asioi­ta sup­peas­ti, oman alu­een näkö­kul­mas­ta. Näin var­maan onkin, mut­ta eikö niin toi­mi kaik­ki? Tun­tuu että “tul­lis­ta” tul­lei­ta pide­tään tyh­mem­pi­nä ja kyke­ne­mät­tö­mi­nä teke­mään pää­tök­siä muu­ta kuin oman koti­ky­län eteen. Tämä ei muu­ten pidä paik­kan­sa! Teem­me todel­la pal­jon iso­ja, kau­as­kan­toi­sia pää­tök­siä yhdes­sä mui­den kans­sa, vaik­ka suu­rin osa käsi­tel­tä­vis­tä asiois­ta liit­tyy Oulun yti­men ja sen lähia­luei­den kehittämiseen.

Me haluam­me kehit­tää koko suur­ta koti­kau­pun­kiam­me. Mut­ta me todel­la haluam­me kehit­tää myös mui­ta asui­na­luei­ta. Moni­puo­li­nen eli­nym­pä­ris­tö on rik­kaus, joka mah­dol­lis­taa asu­mi­sen ja elä­mi­sen eri­lai­sil­la alueil­la! Kaik­ki eivät halua asua kyl­ki kyl­jes­sä, eivät­kä vas­taa­vas­ti vähän syr­jem­mäs­sä rau­hal­li­sem­mal­la alueella.

Tär­ke­ää on, että on saa­ta­va­na tont­te­ja eri­lai­sil­ta alueil­ta. Osal­le riit­tää että niil­lä alueil­la on tar­jol­la edes perus­pal­ve­lut, toi­mi­va jouk­ko­lii­ken­ne, mah­dol­li­suus har­ras­tuk­siin ja tilaa hen­git­tää! Oulu on kes­kuk­sem­me ja tot­ta kai se on ykkö­nen kehit­tä­mi­ses­sä. Mut­ta moni­puo­li­suus tekee sii­tä vie­lä parem­man kaupungin!

Kai­kin puo­lin koh­ta päät­ty­vä kausi on ollut huo­mat­ta­vas­ti parem­pi kuin edel­li­nen, useam­mas­ta­kin syys­tä. Se mil­lai­nen on seu­raa­va val­tuus­to­kausi, näh­dään sit­ten kun vaa­lit on käy­ty ja uudet val­tuus­tot ovat käyn­nis­tä­neet toimintansa.

Läm­min kii­tos täs­tä päät­ty­väs­tä val­tuus­to­kau­des­ta! Oikein hyvää vaa­li­huu­mais­ta kevät­tä. Ja kii­tos Ran­ta­poh­jal­le mah­dol­li­suu­des­ta toi­mia yhte­nä Päät­tä­jäl­tä ‑kolum­nis­ti­na.

Kaa­ri­na Tor­ro, SDP, kau­pun­gin­val­tuu­tet­tu, Busi­ness Oulu lii­ke­lai­tos joh­to­kun­nan jäsen, vara-alue­val­tuu­tet­tu, Martinniemi/Oulu