Pyyn­ti on vuo­den kau­nein kirja

Iiläi­sen valo­ku­vaa­ja Ant­ti J. Lei­no­sen valo­ku­va­kir­ja Pyyn­ti on valit­tu Kir­ja­tai­teen vuo­den 2024 kau­neim­mak­si kir­jak­si. Kir­jan ulkoa­sun on suun­ni­tel­lut Heik­ki Kas­ki.

Ant­ti J. Lei­no­nen kuva­si doku­men­taa­ris­ta Pyyn­ti-teos­ta var­ten Perä­me­ren kalas­ta­jia yhdek­sän vuo­den ajan. Suo­men kir­ja­tai­teen komi­tea tote­aa, että kir­jan vähäe­lei­nen kuva­ker­ron­ta avaa arvok­kaal­la taval­la ihmi­sen ja luon­non vas­ta­vuo­roi­sen herk­kää, muu­tok­sil­le altis­ta tari­naa. Pal­kit­se­mis­pe­rus­teis­sa tode­taan, että tai­dok­kaas­ti teh­ty kan­si tii­vis­tää pyyn­nin, jääl­le jää­vät tah­rat, upo­tuk­se­na toteu­te­tun jäi­sen avan­non. “Perus­vä­reil­lä – sini­sel­lä, punai­sel­la ja val­koi­sel­la – toteu­tet­tu hap­ti­nen kan­si kont­ras­toi sisä­si­vu­jen opaa­lin­sä­vyis­tä värimaailmaa”.

Kirjataiteen vuoden 2024 kaunein kirja on Antti J. Leinosen Pyynti (Pimeys). Kirjan ulkoasun on suunnitellut Heikki Kaski.

Kir­ja­tai­teen vuo­den 2024 kau­nein kir­ja on Ant­ti J. Lei­no­sen Pyyn­ti (Pimeys). Kir­jan ulkoa­sun on suun­ni­tel­lut Heik­ki Kaski.

Arvios­sa tode­taan, että Lei­no­sen kuvat eivät sam­mu sivuil­la vaan tois­tu­vat häm­mäs­tyt­tä­vän hie­no­vi­rei­si­nä. Pai­no­jäl­ki ei anna perik­si kuvien laa­dul­le, ja koko­nai­suus hen­git­tää ammat­ti­tai­tois­ta otet­ta. Tai­ton pol­vei­le­va, mut­ta jämäk­kä ote käyt­tää tai jät­tää käyt­tä­mät­tä sivu­jen val­koi­sen pin­nan juu­ri sopi­vas­sa ryt­mis­sä, tode­taan kir­jan palkitsemisperusteissa.

Kau­neim­mat kir­jat 2024 ‑kokoel­maan valit­tiin 28 kir­jaa seit­se­mäs­tä eri kate­go­rias­ta: kau­no­kir­jat, tie­to- ja oppi­kir­jat, tai­de- ja valo­ku­va­kir­jat, las­ten- ja nuor­ten­kir­jat, sar­ja­ku­va­kir­jat sekä kah­te­na uute­na kate­go­ria­na kan­net ja opis­ke­li­ja­työt, pien­pai­nat­teet sekä kokeel­li­set jul­kai­sut. Lisäk­si ensim­mäis­tä ker­taa myön­net­tiin Kir­ja­te­ko-pal­kin­to ajas­saan eri­tyi­sen mer­ki­tyk­sel­li­sel­le teok­sel­le. Tänä vuon­na pal­kin­non sai Hei muu­ten ‑kir­ja­sar­ja (Zum Teufel).

Kau­neim­mat kir­jat 2024 ‑kokoel­ma kier­tää näyt­te­lyis­sä Suo­mes­sa ja Euroo­pas­sa. Kokoel­ma on esil­lä Kan­sal­lis­kir­jas­ton kah­vi­la­gal­le­rias­sa. Lisäk­si kir­jat osal­lis­tu­vat Best Book Design from all over the World ‑kil­pai­luun, joka jär­jes­te­tään perin­tei­ses­ti Leipzi­gin kir­ja­mes­su­jen yhteydessä.

TUTUSTU RANTAPOHJAN TILAUSTARJOUKSIIN TÄSTÄ.