Ran­ta­poh­ja pal­jas­taa: Vesai­sen aar­re löy­ty­nyt Yli­kii­min­gis­tä, sitä ale­taan kai­vaa esiin tänään klo 14

Vesaisen patsas Ylikiimingissä on taiteilija Oskari Jauhiaisen käsialaa vuodelta 1936. On arvioitu, että jos Vesaisen aarre olisi löytynyt aikaisemmin, olisi Ylikiiminki voinut säilyä itsenäisenä kuntana satoja vuosia. Todella vanha arkistokuva: P.J. VesainenVesaisen patsas Ylikiimingissä on taiteilija Oskari Jauhiaisen käsialaa vuodelta 1936. On arvioitu, että jos Vesaisen aarre olisi löytynyt aikaisemmin, olisi Ylikiiminki voinut säilyä itsenäisenä kuntana satoja vuosia. Todella vanha arkistokuva: P.J. Vesainen

Ran­ta­poh­jan moni­kym­men­päi­nen tut­ki­van jour­na­lis­min ryh­mä on nyt kyen­nyt sel­vit­tä­mään sen, mis­sä ovat ne aar­teet, joi­ta Juho (Pek­ka) Vesai­nen kävi jouk­koi­neen 1500-luvun lopul­la hake­mas­sa takai­sin Venä­jän puo­lel­ta. Venä­läis­jou­kot­han oli­vat tuhoa­mis- ja ryös­tö­ret­kil­lään Iis­sä ja muu­al­la­kin Ran­ta­poh­jan alu­eel­la vie­neet muka­naan muun muas­sa eri­lai­sia arvok­kai­ta kirk­koe­si­nei­tä ja maan­vil­je­lys­tar­peis­toa, esi­mer­kik­si talik­ko­ja. Vesai­nen jouk­koi­neen kyke­ni saa­maan aar­teis­ta aina­kin osan takai­sin Suo­men puolelle.

Ran­ta­poh­jan saa­mien tie­to­jen mukaan kät­ket­ty­jen aar­tei­den jou­kos­sa on esi­mer­kik­si Kel­lon kap­pe­lis­ta venä­läis­jou­kon vie­mä kir­kon­kel­lo. Arkis­to­tie­to­jen mukaan­han Kel­los­sa oli Iin seu­ra­kun­taan kuu­lu­nut kap­pe­li­seu­ra­kun­ta aina­kin jo 1400-luvun lopul­la. Näh­tä­väk­si jää, pää­se­vät­kö kel­lo­lai­set nyt huo­kai­se­maan hel­po­tuk­ses­ta, sil­lä toi­sen tari­nan mukaan kel­lo­lai­set töpek­si­vät itse kel­lon kul­je­tuk­sen yhtey­des­sä jär­ven pohjaan.

Ran­ta­poh­jan jour­na­lis­ti­ryh­mä on myös pääs­syt sel­vyy­teen sii­tä, mik­si yli­kii­min­ki­läi­set ovat halun­neet valais­ta Yli­kii­min­gin Vesa­lan­ky­läs­sä sijait­se­van Vesai­sen pat­saan. Oulu­han on jo ehti­nyt luva­ta­kin valais­tuk­sen toteuttamisen.

Salai­nen juo­ni on nimit­täin ollut se, että valais­tus­sa yön pimey­des­sä pääs­täi­siin salaa ja kenen­kään huo­maa­mat­ta kai­va­maan esiin Vesai­sen aar­ret­ta pat­saan alta, min­ne se on kät­ket­ty. Aar­re-esi­neet oli­vat aikoi­naan jää­neet palaut­ta­mat­ta oikeil­le omis­ta­jil­leen pahan keli­ri­kon takia.

Salai­lun hyvä­nä syy­nä on muun muas­sa se, että aar­tees­ta on saa­nut vihiä jo myös koko maa­il­man pre­si­dent­ti Donald Tele­promp­ter, jon­ka mukaan aar­re kuu­luu hänel­le. Ja jol­lei hän sitä saa, niin DT ehkä vetää Naton tuen pois Suo­mel­ta. Puo­lus­tus­voi­mis­ta näke­mys­tä on kom­men­toi­tu siten, että jos aar­re vie­dään, niin puo­lus­tus­voi­mat ei enää lai­naa poh­joi­ses­sa Suo­mes­sa har­joit­te­le­vil­le ulko­maa­lai­sil­le jou­koil­le SA Int ‑mer­kit­ty­jä villahousuja.

Ran­ta­poh­ja kysyi kom­ment­tia aar­teen omis­tus­suh­teis­ta myös Venä­jän pre­si­den­tin kans­lias­ta. Siel­tä todet­tiin, että se mihin rus­ki sol­dat on ker­ran kos­ke­nut, on ikui­ses­ti Venäjän.

Ruot­sis­sa puo­les­taan oli kai­vet­tu esiin vero­kir­jo­ja 1500-luvul­ta, jois­ta ilme­ni että Vesai­sel­la oli jää­nyt aikoi­naan vero­ja mak­sa­mat­ta ja että vero­ve­lal­le on nyt ker­ty­nyt hur­jas­ti kor­koa sato­jen vuo­sien aika­na. Ruot­sin vero­vi­ran­omai­nen uhkaa yli­kii­min­ki­läi­siä ennen­kuu­lu­mat­to­mil­la mät­kyil­lä, jol­lei Vesai­sen aar­ret­ta toi­mi­te­ta välit­tö­mäs­ti Tuk­hol­maan kuninkaanlinnaan.

Ran­ta­poh­jan tut­ki­van jour­na­lis­min ryh­mä sai sel­vi­tet­tyä aar­teen sijain­nin saa­tu­aan käsiin­sä Vesai­sen pat­saan teon yhtey­des­sä teh­dyn inven­taa­rin. Sii­nä on eri­tel­ty kulu­ja ja tar­vik­kei­ta, mut­ta sii­hen on kir­jat­tu myös tie­to­ja “arvok­kail­ta vai­kut­ta­vis­ta esi­neis­tä”. Inven­taa­ris­ta ilme­nee lisäk­si, että jotain on saa­tet­tu kät­keä myös itse pat­saan sisään.

Kun salai­suus on nyt pal­jas­tet­tu, niin tänään tiis­tai­na 1.4.2025 klo 14 on pää­tet­ty Vesa­lan­ky­läs­sä jär­jes­tää suu­ret aar­teen­kai­vuu­tal­koot. Pai­kal­le tuo­daan lapioi­ta ja hak­ku­ja sekä saho­ja ja kir­vei­tä, joil­la on tar­koi­tus pureu­tua jäi­seen maa­han. Myös rau­ta­kan­kia vara­taan käy­tet­tä­vik­si, sil­lä onhan kur­kis­tet­ta­va myös pat­saan sisään.

Pai­kal­le tal­koi­siin toi­vo­taan mukaan eri­tyi­ses­ti kun­ta- ja alue­vaa­lieh­dok­kai­ta. Näin he voi­si­vat osoit­taa välit­tä­vän­sä myös Oulun haja-alueis­ta. Ehdok­kai­den toi­vo­taan otta­van mukaan­sa omat makkarat.

TUTUSTU RANTAPOHJAN TILAUSTARJOUKSIIN TÄSTÄ.