Osa lääk­keis­tä halpeni

Yli 800 lääk­keen hin­ta hal­pe­ni maa­lis­kuun alus­sa, kun nii­den tuk­ku­hin­to­ja lei­kat­tiin 1,5 pro­sen­til­la. Toi­men­pi­de oli osa hal­li­tuk­sen päät­tä­miä lää­ke­sääs­tö­jä, jot­ka jat­ku­vat myös ensi vuonna. 

Tuk­ku­hin­ta­leik­kaus koh­dis­tui vuon­na 2010 ja sen jäl­keen mark­ki­noil­le tul­lei­siin, kor­vat­ta­viin lääk­kei­siin. Vähit­täis­hin­nat aptee­keis­sa las­ki­vat vas­taa­vas­ti, sil­lä resep­ti­lääk­kei­den hin­nat mää­räy­ty­vät tuk­ku­hin­to­jen perus­teel­la val­tion lää­ke­tak­san mukai­ses­ti. Hin­to­jen las­kus­ta hyö­ty­vät val­tion lisäk­si myös kansalaiset. 

– Hin­to­jen las­ku on hyvä uuti­nen lääk­kei­den käyt­tä­jil­le. Las­ku on jat­ku­nut koko 2000-luvun ja resep­ti­lääk­kei­den kulut­ta­ja­hin­nat ovat Tilas­to­kes­kuk­sen mukaan tul­leet alas perä­ti 40 pro­sent­tia, ker­too Apteek­ka­ri­lii­ton puheen­joh­ta­ja, apteek­ka­ri Ris­to Hol­ma.

Hal­li­tus val­mis­te­lee par­hail­laan myös uusia, ensi vuon­na toteu­tet­ta­via lää­ke­sääs­tö­jä, joi­den toteu­tus­ta­paa ei ole vie­lä päätetty.