Merel­li­syys esil­le ja tiet kuntoon

Vaa­li­pa­nee­li sujui sopui­sa­si ja hyväs­sä yhteis­hen­ges­sä, toi­sin kuin mitä val­ta­kun­nal­li­sis­sa ten­teis­sä on kuul­tu. Pai­kal­li­set ehdok­kaat piti­vät Hau­ki­pu­taan alu­een kehi­tys­nä­ky­miä hyvi­nä ja alu­een luon­no­no­lo­suh­tei­ta erin­omai­si­na. Ulkoi­lu­mah­dol­li­suuk­sia ja lii­kun­ta­paik­ko­ja on run­saas­ti ja nii­tä paran­ne­taan, ja Vir­pi­nie­men kehit­tä­mi­nen liikunta‑, urhei­lu- ja mat­kai­lu­kes­kuk­sek­si kuu­luu kau­pun­gin kärkihankkeisiin.

Vir­pi­nie­men “kuu­maa peru­naa” sivut­tiin vähän. Hal­lin­to-oikeus kumo­si kau­pun­gin­val­tuus­ton pää­tök­sen ase­ma­kaa­va­muu­tok­ses­ta yleis­kaa­van vas­tai­se­na. Kaa­va­muu­tos oli­si sal­li­nut vaki­tui­sen asu­mi­sen Vir­pi­nie­men alu­eel­la tie­tyis­sä kort­te­leis­sa. Jan­ne Kos­ke­la tote­si, että asi­aan tulee saa­da aikai­sek­si vaki­tui­sen asu­mi­sen sal­li­va rat­kai­su, ja Kaa­ri­na Tor­ro lisä­si, että “ ‘ras­ti pitää saa­da ruu­tuun”. Tie­dos­sa ei kui­ten­kaan ole, mitä asial­le jat­kos­sa teh­dään, sil­lä kau­pun­ki ei aio valit­taa hal­lin­to-oikeu­den päätöksestä.

Pane­lis­tit nos­ti­vat esil­le tär­kei­tä pai­kal­li­sia ja ylei­siä vaa­li­tee­mo­ja sekä kehit­tä­mis­koh­tei­ta. Mika Pent­ti­lä pyy­si ehdok­kail­ta myös kri­tiik­kiä. Heik­ki Myl­ly­lä toi­voi asu­kas­mää­rien kehit­ty­vän myön­tei­ses­ti eri alueil­la, ja koros­ti, että ihmi­sil­lä on oikeus asua mis­sä halua­vat ja saa­da siel­lä tasa­ver­tai­ses­ti pal­ve­lu­ja. Nopeam­pia lin­ja-auto­yh­teyk­siä moot­to­ri­tie­tä pit­kin tuli­si kehit­tää. Merel­li­syy­teen ja esi­mer­kik­si Mar­tin­nie­mes­sä enti­sen saha-alu­een kehit­tä­mi­seen voi­tai­siin panostaa.

Kai­su Heik­ki­nen perään­kuu­lut­ti ties­tön paran­ta­mis­ta kylä­kul­mil­la. Yhteyk­siä on tar­peen kohen­taa esi­mer­kik­si Kali­meen­ky­län ja Rita­har­jun välil­lä. Vir­pi­nie­men hank­keis­sa tuli­si huo­mioi­da myös alu­eel­la vah­vas­ti vai­kut­ta­va hevo­sur­hei­lu, ja Kivi­nie­men sata­ma kai­paa kun­nos­tus­ta. Hau­ki­pu­taan kes­kus­taa­ja­ma on kehit­ty­nyt ja ympä­ris­tö kau­nis­tu­nut mer­kit­tä­väs­ti vii­me vuo­sien aikana.

Suvi Rön­ty­nen näki, että kun tiet ja jouk­ko­lii­ken­ne ovat kun­nos­sa ja työ­paik­ko­ja löy­tyy, ne lisää­vät aluei­den veto­voi­maa. Esi­mer­kik­si Mar­tin­nie­mes­sä on run­saas­ti tont­te­ja tar­jol­la. Ylä­kou­lui­hin tuli­si saa­da mak­su­ton aamupala.

Kaa­ri­na Tor­ron mukaan Hau­ki­pu­das kukois­taa entis­tä enem­män, kun enti­sen kivi­kou­lun ja kun­nan­vi­ras­ton pai­kal­le saa­daan raken­net­tua uusia asun­to­ja. Asuk­kai­den toi­veis­sa on avan­to, kui­van­maan maton­pe­su­paik­ka ja kun­to­por­taat. Ongan­ran­nan palaut­ta­mi­nen kau­pun­gin viral­li­sek­si uima­ran­nak­si on edel­leen tavoitteena.

Jani­ka Har­ju pai­not­ti kylien kehit­tä­mi­sen ohel­la Kii­min­ki­joen ja merel­li­syy­den esil­le tuo­mis­ta ja hyö­dyn­tä­mis­tä. Kivi­nie­men sata­ma tuli­si kun­nos­taa, ja Vir­pi­nie­meen tar­vi­taan joukkoliikenne. 

Jan­ne Kos­ke­la näki tär­keä­nä, että tyh­jil­lään ole­vat yri­tys­ti­lat saa­daan täy­tet­tyä. Hau­ki­pu­taal­la on hie­nos­ti lii­kun­ta­paik­ko­ja ja urhei­lu­kent­tää ale­taan kun­nos­taa. Tule­val­la val­tuus­to­kau­del­la haas­tee­na on Oulun mai­neen palaut­ta­mi­nen ja luot­ta­muk­sen palaut­ta­mi­nen virkamiehiin.

Esa Aal­to pai­not­ti lii­kun­ta­paik­ko­jen ja ‑reit­tien mer­ki­tys­tä asuk­kai­den hyvin­voin­nil­le. Kivi­nie­men sata­ma on ainut­laa­tui­nen koko maan mit­ta­kaa­vas­sa, siel­tä voi ostaa kalas­ta­jil­ta tuo­ret­ta kalaa ympä­ri vuo­den, ja sata­ma tuli­si kun­nos­taa. Vir­pi­nie­mes­sä myös eläi­nur­hei­lun olo­suh­tei­ta ja alu­een mat­kai­lu- ja majoi­tus­pal­ve­lui­ta tuli­si kehit­tää kaa­van mukaisesti. 

Jari Laru sanoi, että monil­la alueil­la huo­no infra sekä kun­nos­tus­tar­peis­ta syn­ty­nyt iso kor­jaus­vel­ka on iso ongel­ma. Täy­den­nys­ra­ken­ta­mis­ta tuli­si suo­sia eri alueil­la eikä kaa­voit­taa pal­ve­lu­tar­pee­seen vai­kut­ta­via lii­an iso­ja aluei­ta, kuten esi­mer­kik­si Hiuk­ka­vaa­ras­sa on tapahtunut.