Luku­rau­han päi­vää vie­te­tään ensi sunnuntaina

Suo­men Kir­ja­sää­tiö kut­suu suo­ma­lai­sia rau­hoit­tu­maan kir­jo­jen pariin Luku­rau­han päi­vän mer­keis­sä tämän vii­kon sun­nun­tai­na 9.2. Tar­koi­tus on rau­hoit­taa päi­vä kir­jo­jen luke­mi­sel­le tai kuun­te­le­mi­sel­le, yksin tai yhdes­sä mui­den kanssa.

Luku­rau­han päi­väk­si julis­te­taan luku­rau­ha. Tänä vuon­na luku­rau­han julis­taa vii­me vuo­den las­ten- ja nuor­ten­kir­jal­li­suu­den Fin­lan­dia-valit­si­ja, toi­mit­ta­ja Maria Vei­to­la. Vuo­sit­tain vaih­tu­va jul­ki­suu­den hen­ki­lö julis­taa luku­rau­han Suo­men Kir­ja­sää­tiön Face­book- ja Ins­ta­gram ‑some­ka­na­vis­sa jul­kis­tet­ta­van videon muo­dos­sa ja kut­suu ihmi­siä rau­hoit­tu­maan luke­mi­sen ääreen Luku­rau­han päivänä.

Luke­mi­seen kes­kit­ty­vän päi­vän taus­tai­dea­na on herät­tää ihmi­set huo­maa­maan, kuin­ka pal­jon aikaa vie­täm­me­kään ruu­tu­jen ääres­sä, ja kuin­ka luke­mi­sen kult­tuu­ri ja rau­hal­li­nen kes­kit­ty­nyt teke­mi­nen ovat jää­mäs­sä taka-alalle.

Luku­rau­han päi­vää vie­tet­tiin ensim­mäis­tä ker­taa kym­me­nen vuot­ta sit­ten, kun sil­loi­nen Suo­men Kir­ja­sää­tiön puheen­joh­ta­ja Lee­na Majan­der-Reen­pää halusi nos­taa kat­seet pois ruu­duil­ta takai­sin kir­jo­jen sivuil­le. Tam­mi­kuun lopus­sa pit­kä­ai­kai­seen sai­rau­teen meneh­ty­neen Majan­der-Reen­pään muis­toa kun­nioit­taen Suo­men Kir­ja­sää­tiö toi­voo sun­nun­tail­le kai­kil­le rau­hal­lis­ta aikaa luke­mi­sen parissa.