Hei­nä­kuu oli satei­nen ja viileä

Ilma­tie­teen lai­tok­sen tilas­to­jen mukaan hei­nä­kuu oli pai­koin ennä­tys­sa­tei­nen. Sade­mää­rä oli maan ete­lä- ja kes­kio­sas­sa tavan­omais­ta suu­rem­pi, kuu­kau­den sateet oli­vat monil­la havain­toa­se­mil­la tois­tu­vuu­del­taan jopa har­vi­nai­sia tai poikkeuksellisia.

Lapis­sa sade­mää­rät jäi­vät hie­man jäl­keen pit­kän ajan kes­kiar­vos­ta. Maan itä­osan har­vi­nai­set ja poik­keuk­sel­li­set sateet ker­tyi­vät tasai­sem­min hei­nä­kuun mittaan. 

Suu­rim­mas­sa osas­sa maa­ta hei­nä­kuu oli kes­ki­läm­pö­ti­lan osal­ta tavan­omai­nen. Kuu­kau­den kes­ki­läm­pö­ti­la oli Lapis­sa suun­nil­leen välil­lä 12–15 astet­ta, muu­al­la maas­sa vaih­te­lu­vä­li oli noin 14–17 astetta. 

Hel­le­lu­ke­mia mitat­tiin eri päi­vi­nä jos­sain päin Suo­mea yhteen­sä yhdek­sä­nä päi­vä­nä, mikä jää seit­se­män päi­vää alle hei­nä­kuun kes­kiar­von. Havain­toa­se­mis­ta eni­ten hel­le­päi­viä oli Uts­joen Kevol­la, yhteen­sä 5 kap­pa­let­ta. Siel­lä mitat­tiin myös 11.7. kuu­kau­den ylin läm­pö­ti­la, 29,2 astetta.

Maa­sa­la­moi­ta havait­tiin hei­nä­kuus­sa rei­lut 15 600 kap­pa­let­ta, mikä on noin nel­jäs­osa kuu­kau­den kes­kiar­voon nähden.